Jak vybavit jídelnu?

V jídelně si vychutnáváte každodenní večeře s rodinou, slavnostní obědy s přáteli, tradičního vánočního kapra, rychlé svačinky i odpolední čaj se sladkým pečivem. Ttrávíte v ní spoustu času, a proto byste měli vybavení jídelny věnovat dostatečnou pozornost a péči. Přečtěte si náš článek, ve kterém najdete několik tipů na to, jak správně vybavit jídelnu.

Barový pult místo stěny

Málokterá domácnost se dnes může pochlubit samostatnou jídelnou. Trendy nahrávají propojování prostorů, a tak se jídelna stává součástí prostorné kuchyně nebo třeba obývacího pokoje. Nejjednodušším řešením, jak jídelnu od zbytku prostoru opticky oddělit, je instalace barového pultu a krásných barových židlí. Barový pult nemusí být nutně tón v tónu s kuchyňskou linkou. Pohrát si můžete s barevnými i materiálovými kontrasty.

Pro velkou rodinu velký stůl

Pokud vám to prostorové dispozice bytu dovolí, pořiďte si opravdu velký jídelní stůl, ke kterému se vejde celá rodina. Při výběru stolu vždy počítejte s tím, že nejmenší místo pro jednu osobu čítá 40 krát 60 centimetrů. Minimální rozměr stolu pro čtyřčlennou rodinu by se tak měl pohybovat okolo 80 na 120 centimetrů, rozhodně ne méně.

Početné rodiny s malou jídelnou jistě ocení praktické rozkládací stoly, které je možné využívat buď složené v původním rozměru anebo v rozloženém s vysunutými nebo odklopenými přídavnými deskami.

Tvar stolu byste měli vybírat vždy s ohledem na prostor. Kulaté stoly vypadají nejlépe ve velkých vzdušných místnostech. Hranaté stoly můžete umístit podél zdi a ušetřit tak spoustu místa. Na trhu najdete také stoly s důmyslnými výsečemi, které můžete obměňovat podle aktuálních potřeb a nálady.

Jídelní stůl by měl být patřičně osvětlený. Pěkně vypadají série podobných světel zavěšených v různých délkách nebo designově zajímavé centrální svítidlo.

Bez pohodlných židlí se neobejdete

Židle do jídelny by měly být především pohodlné a v designu, který se hodí k ostatním nábytkovým prvkům. Nesmí chybět dostatečně vysoké opěradlo pro záda. Ideální je také bohaté polstrování a opěrky na ruce. V kurzu jsou především plastové židle s kovovými prvky, které lze doplnit o textilní potahy nebo polštářky. Na oblíbenosti neztrácejí ani klasické dřevěné židle.

Dříve často používané lavice se z jídelen pomalu vytrácejí. Nejsou totiž tolik variabilní a nedá se s nimi tak jednoduše manipulovat jako s židlemi.

Osobní kouzlo dodají doplňky

Bez malých drobností, detailů a zajímavých doplňků by každá jídelna postrádala osobní kouzlo a nádech domácí pohody. Na stůl položte textilní ubrus nebo prostírání. Papírové ubrousky umístěte do praktického stojánku a do vázy naaranžujte čerstvě řezané květiny. Do módy se také vracejí pojízdné servírovací stolky a jiné úložné prostory.

Zařídit jídelnu tak, aby byla útulná a zároveň praktická, není nic těžkého. Nechte se inspirovat zajímavými nápady designérů a výrobců nábytku a vdechněte své jídelně osobité kouzlo.

 

 

Novinky

  Salone Internazionale del Mobile 2014

  Na výstavišti RHO Fiera v Miláně se konal soubor veletrhů Saloni, který i letos nabídl každoroční veletrh nábytku Salone Internazionale del Mobile i tradiční expozici mladých designérů SaloneSatellite, a to v období 8.-14.4.2014.

  ... více zde

  Sponzorský dar - Život bez bariér, Nová Paka

  Koncem roku 2013 naše firma darovala organizaci Život bez bariér v Nové Pace židle do jejich společenské místnosti. Jednalo se o 12 ks židlí a zdravotně postiženým udělaly velkou radost. Židle měly různé barvy a tak si každý vybral „tu svou“ a jen na té své se jim pracuje nejlépe J. Přejeme všem v Nové Pace, ať se jim daří prát se s nepřízní osudu za pomocí sponzorských darů a ať je darů co nejvíce!

  ... více zde