Jaká kancelář, takoví zaměstnanci

Říká se, že jaká kancelář, takový pracovník. Pracujeme-li v příjemném prostředí, promítne se naše dobrá nálada i do pracovního výkonu. Hezká kancelář zajistí, že budou zaměstnanci firmy chodit do práce raději a budou se při jejím výkonu cítil lépe. Každý chytrý šéf nebude šetřit na kancelářském nábytku a poskytne svým podřízeným kancelářské židle a křesla pro zdravé sezení, velké pracovní stoly a dostatek světla. V tomto směru se nevyplatí sázet na levné nekvalitní výrobky. Větší investice do vybavení kanceláře se nakonec jistě vyplatí.

Základní pravidla pro vybavení kanceláře

Kancelářské stoly, židle, křesla a další kancelářský nábytek vybíráme vždy s ohledem na velikost místnosti, na to, jak je situována a zda je sdílena více zaměstnanci. Vždy je třeba zajistit dostatek světla pro všechny pracovníky v kanceláři. Pokud v místnosti chybí velká okna, musíme denní světlo nahradit umělým osvětlením, které by na oči zaměstnanců působilo co nejpřirozeněji. Je totiž prokázáno, že blikání monitorů počítačů nepůsobí na psychiku zaměstnanců dobře. Jsou nervóznější a unavenější. Přirozené světlo tak uleví namáhaným očím a zlepší náladu.

Horko, chlad ani hluk pracovní výkon zaměstnanců také nijak nezvýší. Pokud je kancelář situována směrem k frekventované silnici, je vhodné zajistit kvalitní izolaci oken. Klimatizace se hodí především v létě, spolehlivé topení zase v zimních měsících.

Jestliže v kancelářské místnosti pracuje více lidí, měli bychom jim dopřát určité soukromí. Třeba tím, že se pokusíme alespoň opticky oddělit jejich pracovní plochy. Na to stačí vyšší květina, vhodný dekorační předmět nebo třeba menší skříňka. Každý máme své soukromé zóny, kam neradi pouštíme jiné lidi.

Kancelářské stoly - kam je dát a jak by měly vypadat?

Umístění a velikost stolu se odvíjí od velikosti kancelářské místnosti. Psací stůl by měl být postaven v blízkosti okna, ovšem přímému vystavení slunečních paprsků se vyvarujme. Kancelářské stoly přizpůsobujeme i tomu, zda jsou jejich majitelé praváci nebo leváci a také umístění monitoru počítače. Ten by se mohl nepříjemně lesknout a ztmavovat, kdyby na něj světlo dopadalo v nevhodném úhlu. Pracovní stoly by neměly být ani otočeny tak, aby zaměstnanci seděli zády ke dveřím. Stále totiž fungují instinktivní pudy, kdy si pravěcí lidé nesedali zády ke vchodu do jeskyně. Zaměstnance, kteří by neviděli na dveře kanceláře, by každý nepatrný zvuk znervóznil a znesnadňoval jejich koncentraci.

Jak velký by měl být psací stůl? Takový, aby nezabíral moc místa a přitom se na něj vešel třeba notebook a kancelářské pomůcky. Chytrým řešením jsou kancelářské stoly s výsuvem na jednu nebo obě strany, díky nimž lze pracovní plochu jednoduše podle potřeby zvětšit.

Materiál by měl být kvalitní, trvanlivý a designově ladit s ostatními kusy kancelářského nábytku.

Kancelářské židle a křesla

Na výběr máme nespočet druhů židlí a křesel - kožená křesla a židle, polohovací křesla, židle s textilními potahy. Vybíráme takové židle, které umožňují zdravé sezení (psali jsme o něm v článku Zdravé sezení aneb jak vybrat správnou židli), na kterých se zaměstnanci nehrbí a nebolí je tak záda.

Kancelářská křesla nebo židle vybíráme nejen podle jejich kvality a účelnosti, ale i podle designu. Stylově je ladíme k celkovému vzhledu kanceláře. Vysocí manažeři, právníci a obchodníci jistě ocení kožená polohovací křesla. Zaměstnanci, kteří mají rádi barvy a pohodlí, se pravděpodobně přikloní k židli s textilním vzorovaným potahem.

Záleží zcela na vašem vkusu a na tom, co od židle očekáváte. Inspirací při konečném výběru může být i náš článek Kůže nebo textil?.

Čím ještě zpříjemnit kancelář?

Nebojte se barev! Zdi nemusí být jen tradičně bílé. Stále oblíbenější jsou v dnešní době odstíny meruňkové, žluté nebo bordó. S barvou stěn můžeme sladit i žaluzie, závěsy nebo lehké průsvitné záclony. Prostor doplní květiny, obrazy nebo osobní věci zaměstnanců jako jsou fotografie nebo kalendáře.

Nesmíme zapomenou na úložné prostory. Tam, kam se nevejdou objemné skříně, použijeme kontejnery na kolečkách, které můžeme snadno zašoupnout pod pracovní stůl. Mají přihrádky, do kterých se vejdou dokumenty i kancelářské doplňky.

A na závěr další zásada - kopírky, kávovary a další předměty, který budou používat všichni obyvatelé kanceláře by měly stát na neutrálních místech, ke kterým je snadný přístup. Chudák by byl ten zaměstnanec, u jehož stolu by stál kávovar. Ten by pravděpodobně nikdy nebyl u svého kancelářského stolu sám.

 

 

Novinky

  Salone Internazionale del Mobile 2014

  Na výstavišti RHO Fiera v Miláně se konal soubor veletrhů Saloni, který i letos nabídl každoroční veletrh nábytku Salone Internazionale del Mobile i tradiční expozici mladých designérů SaloneSatellite, a to v období 8.-14.4.2014.

  ... více zde

  Sponzorský dar - Život bez bariér, Nová Paka

  Koncem roku 2013 naše firma darovala organizaci Život bez bariér v Nové Pace židle do jejich společenské místnosti. Jednalo se o 12 ks židlí a zdravotně postiženým udělaly velkou radost. Židle měly různé barvy a tak si každý vybral „tu svou“ a jen na té své se jim pracuje nejlépe J. Přejeme všem v Nové Pace, ať se jim daří prát se s nepřízní osudu za pomocí sponzorských darů a ať je darů co nejvíce!

  ... více zde